FKDV har sedan april 2016 blivit Spocks Family.

Spocks Family är en berättelsedriven studio för rörlig social storytelling.

Berättelser är det som känns. De kan fångas i ögonblick för att återges eller vävas in i sammanhang och upplevas i realtid. De hjälper oss att förstå, få perspektiv och minnas. Allt har en historia som förtjänar att berättas.



Berättande

Vi hittar historier var som helst. Det kan vara kommunikationsbehov, föreläsningar eller extrema tävlingar. Vi har även utvecklat en unik workshop som är en ypperlig start för all sorts berättande.

Det som inte finns

Vissa skulle hävda att vi ägnar orimligt mycket tid åt att testa ny teknik och nya tjänster. För att sen koppla ihop dem. Vad vill du göra som du trodde var omöjligt?

Specialistpartner

Vi har ofta rollen som rådgivande produktionspartner för rörligt innehåll i till exempel sociala medier.
Vi fungerar som interface mellan människa och teknik.


Tidigare uppdrag

  • ÖTILLÖ - Maraton i realtidsberättande
  • Interaktiv konsert med Darin för Comhem

Familjen

  • LÄS MER
    Jesper Wallerborg
    jesper@spocks.se
    +46 70 932 46 89
    Creative Director
  • LÄS MER
    Kalle Stillersson
    kalle@spocks.se
    +46 70 457 63 07
    Storyteller
  • LÄS MER
    Kim Svensson
    kim@spocks.se
    +46 73 399 98 65
    Master of components
  • LÄS MER
    Malin Andersson
    malin@spocks.se
    +46 70 652 34 01
    Byråchef / Projektledare
  • LÄS MER
    Marie Carlsson
    marie@spocks.se
    +46 73 761 84 43
    Produktionsledare
  • LÄS MER
    Robin Danehav
    robin@spocks.se
    +46 70 750 47 49
    Storyteller / Producent